مراقبت های بعد از عمل بینی

نکات و مراقبت های بعد از عمل بینی

توجه داشته باشید که رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی توسط بیمار از مسائل مهم و پراهمیت به جهت کسب بهترین نتیجه پس از عمل رینوپلاستی می باشد. در این مقاله به برخی از مهمترین موارد مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی می پردازیم.

تورم و کبودی بعد از عمل بینی

کمپرس یخ یکی از راه های کم کردن تورم و کبودی اطراف چشم پس از جراحی بینی می باشد که باید طی چند روز اول تقریبا هر بیست دقیقه یکبار به مدت 10 دقیقه انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

 • مواد غذایی که می توانید پس از عمل جراحی رینوپلاستی میل کنید از مواردی است که باید حتما به آن توجه داشته باشید چرا که با رعایت آن می توانید روند بهبودی تورم و کبودی های ناشی از جراحی بینی را تسریع نمایید.
 • از آنجایی که استخوان فک بالا و بینی به هم متصل هستند، خوردن مواد غذایی سفت موجب وارد آمدن فشار به بینی بیمار می شود بنابراین توصیه می گردد تا مدتی فقط از غذاهای نرم مثل فرنی ، سوپ ، آبمیوه (ترجیحا آبمیوه های طبیعی ) و غیره مصرف نمایید. همچنین خوردن غذاهای داغ نیز پیشنهاد نمی شود.
 • استفاده از نمک ، ادویه و فست فود ممنوع می باشد.
 • آب کرفس و آب آناناس به بهبود زخم ها و کاهش تورم صورت کمک می کنند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

مدل خوابیدن پس از انجام عمل بینی باید به گونه ای باشد که سر بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد در این حالت مایعات میان بافتی تخلیه شده و تجمیع آن موجب بروز تورم بیشتر نمی گردد. برای این کار می توانید از دو یا سه بالش کمک بگیرید. همچنین باید مراقب باشید در حین خوابیدن بینی خود را به زمین یا بالش فشار ندهید تا صدمه ای به آن وارد نشود.

به مدت یک ماه از خوابیدن به پهلو و روی شکم خودداری کنید. این کار ممکن است به بینی فشار وارد کند.

شستشوی بینی بعد از عمل

یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی که بسیار اهمیت دارد، شستشوی آن می باشد. استفاده از سرم شستشوی بینی سدیم کلراید به رفع گرفتگی بینی و بهبود تنفس در دوران نقاهت بیمار کمک کرده و از بروز عفونت و ایجاد بوی بد ناشی از بخیه ها نیز جلوگیری می کند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

از آنجایی که به هنگام خمیازه کشیدن دهان به طور کامل باز شده و پوست اطراف بینی کشیده می شود، به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل یا پارگی در بخیه ها بهتر است زمانی که می خواهید خمیازه بکشید دهان خود را خیلی باز نکنید و با دو دست اطراف بینی را نگه دارید.

خندیدن بعد از عمل بینی

از دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی نحوه خندیدن پس از آن است.  زمانی که می خندید گونه ها به سمت بالا رفته و موجب ایجاد کشیدگی پوست اطراف بینی می شود از طرفی نوک بینی نیز به سمت پایین متمایل می گردد و این حرکات برای استخوان و غضروف های بینی که هنوز کاملا در جای خود ثابت نشده اند مضر است. از طرفی کشیدگی در پوست بینی روند بهبودی زخم ها را کندتر می کند، بنابراین تا زمان بهبودی باید سعی کنید به صورت کنترل شده بخندید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مصرف دارو بعد از جراحی بینی

مصرف دارو های خود را پشت گوش نیاندازید. هر یک از این دارو ها برای کار خاصی تجویز شده اند و استفاده به موقع از آن ها حائز اهمیت است.

بدون مشورت با جراح بینی خود از هیچ داروی گیاهی یا شیمیایی استفاده نکنید.

تا دو هفته پس از جراحی بینی از دارو های رقیق کننده خون همچون آسپرین ، وارفارین ، ژلوفن و ایبوپروفن استفاده نکنید. چرا که این دارو ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • از انجام کار های سنگین ( روزمره یا ورزشی ) همچون بلند کردن اجسام سنگین یا جارو زدن خودداری کنید. این کار ها موجب افزایش ضربان قلب می شوند و میزان کبودی و تورم را بیشتر خواهند کرد.
 • تا مدتی شنا کردن در استخر و دریا ممنوع است. نمک و کلر موجود در آب آن ها ممکن است به بخیه های بینی آسیب وارد کند.
 • تا دو ماه استفاده از عینک طبی و تا 4 ماه استفاه از عینک آفتابی ممنوع می باشد.
 • بهتر است تا چند روز از لباس راحتی و گشاد استفاده کنید تا به راحتی قادر به تعویض آن باشید.
 • تا یک هفته از حمام رفتن بپرهیزید چرا که نباید اسپلینت بینی خیس شود. پس از برداشتن اسپلینت می توانید استحمام کنید.
 • با دهان باز عطسه یا سرفه کنید تا از فشار وارد شدن به بینی جلوگیری به عمل آید.
 • تا یک ماه از تخلیه با شدت بینی خود پرهیز کنید.
 • از رفتن به محل شلوغ امتناع کنید.
 • قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب برای بینی و پوست آن ضرر دارد؛ علاوه بر آن از رفتن به محیط های گرم همچون سونا و جکوزی خودداری نمایید.
 • برای شستن دندان های خود از مسواک نرم استفاده کنید.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با ما