سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی : زمانی که حرف از عمل بینی به میان آورده می شود ذهن بسیاری از افراد به سمت جراحی زیبایی بینی می رود. در صورتی که همیشه هدف از جراحی بینی رفع ایرادات ظاهری بینی نبوده و در بسیاری از موارد افراد به منظور برطرف کردن مشکلاتی همچون انحراف و پولیپ که موجب بروز اختلال در عملکرد صحیح تنفس شان شده است به  جراحان بینی مراجعه می نمایند.

سپتوپلاستی

 

انحراف بینی چیست ؟

حفره های بینی توسط دیواره ای نازک که در اصطلاح سپتوم نامیده می شود از هم جدا می شوند. در برخی از افراد سپتوم یا تیغه بینی بنا به دلایل متعددی همچون ژنتیک، سانحه ای همچون تصادف یا آسیب دیدن بینی در دوران جنینی و در حین عبور از کانال زایمان به یک سمت کج می باشد که به این عارضه انحراف بینی گفته می شود.

یکی از سوراخ های بینی به دنبال کج بودن و انحراف تیغه بینی از دیگری بزرگتر به نظر می رسد. همچنین با توجه به میزان و شدت انحراف ممکن است فرد دچار مشکلاتی همچون مسدود شدن و گرفتگی بینی ، کم شدن جریان هوا در بینی و به دنبال آن مشکلات تنفسی شود.

از دیگر مشکلات ناشی از انحراف تیغه بینی می توان به افزایش آبریزش در پشت بینی و عفونت در اثر وجود اختلال در تخلیه بینی اشاره کرد.

درمان انحراف بینی

انحراف جزئی و خفیف بینی امری کاملاً شایع و رایج می باشد که مشکل خاصی در فرد ایجاد نکرده و ممکن است نیاز به جراحی نداشته باشد. ولی میزان این انحراف در برخی به قدری زیاد است که در تنفس آن ها اختلال ایجاد کرده و موجب می شود تا افراد همواره از گرفتگی یک طرفه بینی خود رنج برده و دچار ناراحتی باشند.

عمل جراحی یا همان سپتوپلاستی تنها راه درمان قطعی مشکل انحراف بینی می باشد.

در این جراحی و بعد از بیهوش شدن بیمار، پزشک به طور تخصصی و ویژه و با بکارگیری تکنیک های مخصوص اقدام به رفع مشکلات موجود در تیغه بینی کرده و به تنفس بینی از این طریق بهبود می بخشد.

تیغه منحرف شده با عمل انحراف بینی صاف شده و بدین ترتیب راه جریان هوا باز می شود.

نکته ای که افراد باید در رابطه با جراحی سپتوپلاستی در نظر داشته باشند این است که این عمل جراحی هیچ تغییری در ظاهر بینی ایجاد نکرده و تنها مشکلات عملکردی بینی را رفع می نماید. چنانچه خواستار رفع مشکلات ظاهری بینی در کنار مشکلات عملکردی آن هستید باید برای انجام جراحی سپتورینوپلاستی اقدام کنید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با ما