تزریق بوتاکس

درباره تزریق بوتاکس

در حال حاضر تزریق بوتاکس ، که در دسته روش های جوانسازی پوست صورت قرار می گیرد ، سبب ایجاد یک انقلاب بزرگ در کاهش و رفع چین و چروک‌ های ناشی از انقباض عضلات صورت در بیماران شده و جایگزین بسیاری از جراحی های زیبایی و تهاجمی شده است.

 

تزریق بوتاکس

 

بوتاکس چیست ؟

در ابتدا باید ذکر شود بوتاکس ، تحت عناوینی هم چون دیسپورت ( Dysport ) و زئومین (Xeomin) نیز شناخته می شود ؛ البته لازم به ذکر است که زئومین نام فرم جدید بوتاکس می باشد که در حال ورود به بازار است.

بوتاکس ، از سمی به نام کلستریدیوم بوتولینوم ( Clostridium Botulinum ) ساخته شده که این سم عاملی ست که سبب بروز مسمومیت های غذایی می شود.

در واقع بوتاکس ( BOTOX ) سم نوع A این باکتری می باشد که استاندارد شده و جنبه درمانی ، زیبایی پیدا نموده است ؛ بوتاکس ، از سال 2002 مورد تایید FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) قرار گرفته است.

با استفاده از این سم می‌ توان سبب کاهش یا قطع انقباض عضلات صورت در مدت زمان مشخصی شد و بدین ترتیب در این مدت زمان شاهد کاهش چین و چروک های پوستی خواهیم بود.

لازم به ذکر است از بوتاکس ، می توان جهت رفع و کاهش چین و چروک هایی استفاده کرد که عامل بروز آن ها انقباض عضلات بوده باشد ؛ بنابراین بوتاکس ، در رفع سایر چین و چروک های پوستی که علت بروز آن ها افتادگی پوست ، کاهش حجم زیر پوست ، پیری و غیره می باشد ، موثر نخواهد بود.

از طرفی تزریق بوتاکس ، در افرادی که دارای چین و چروک های عمیق پوستی هستند ، تنها می ‌تواند به کاهش خطوط اخم و انقباض فعال آن کمک کند و توانایی باز کردن چین و چروک های عمیق به طور کامل را ندارد.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

نقاط تزریق بوتاکس

 • تزریق بوتاکس ، جهت رفع چین و چروک های پوستی در نواحی هم چون گوشه لب ، ناحیه اطراف چشم ، خطوط اخم ، خطوط پیشانی ، خطوط گردن و غیره با تشخیص پزشک قابل انجام می ‌باشد.
 • همچنین در نواحی مثل زیر بغل ، کف دست ها و کف پاها چنانچه غدد تعریق بسیار فعال بوده و فرد را دچار مشکل کند ، تزریق بوتاکس زیر بغل ، کف دست و کف پا می تواند راهکاری مناسب به منظور کاهش تعریق بیش از اندازه این قسمت ها باشد.

ارزیابی تزریق بوتاکس

نتیجه و ماندگاری بوتاکس ، بسته به واکنش فیزیکی شخص نسبت به آن و کیفیت بوتاکس استفاده شده ، از 3 تا 9 ماه پس از انجام آن قابل مشاهده بوده و در صورتی که فرد نسبت به آن تمایل نشان دهد ، می تواند تزریق را تکرار نماید.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

نه تنها قبل از تزریق بوتاکس بلکه باید پیش از انجام هر روش جوانسازی پوست یا عمل جراحی دیگری یکسری نکات و دستورالعمل ها را به منظور کاهش ریسک بروز عوارض در حین انجام روش مورد نظر یا بعد از آن و همچنین دستیابی به بهترین نتایج از آن رعایت کرد و انجام داد.

 

تزریق بوتاکس

 

ما در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی قبل از انجام روش تزریق بوتاکس اشاره نموده ایم:

بهترین پزشک را انتخاب نمایید:

تاثیرگذارترین عامل در موفقیت آمیز و بدون عارضه بودن هر روش درمانی و زیبایی ، میزان تبحر و تجرب جراح در زمینه انجام روش مورد نظر است.

بنابراین باید پیش از تزریق ، زمان تقریباً زیادی را صرف تحقیق در رابطه با بهترین پزشک در زمینه تزریق بوتاکس در شهر خود نمایید؛ این کار را می توان با پرسش از دوستان و افرادی که قبلاً نتیجه مطلوبی از این روش کسب کرده اند و همچنین جستجو در شبکه های اجتماعی و گوگل انجام داد.

از وجود ویژگی هایی همچون صبور و با حوصله بودن، خوش برخورد بودن، داشتن وجدان کاری بالا، صرف زمان لازم برای بیمار، داشتن کارنامه کاری موفق و تجربه کاری زیاد در پزشک خود اطمینان حاصل نمایید.

همچنین برای اطمینان هرچه بیشتر می توانید نمونه کارهای پزشک را مشاهده نموده و با بیماران قبلی ایشان که در مطب حضور دارند صحبت نمایید.

نکات مراقبتی را رعایت نمایید:

 1. تمام انتظاراتی که از نتیجه این روش دارید را به طور شفاف با پزشک تان مطرح نمایید.
 2. پزشک خود را از داشتن حساسیت های غذایی و دارویی و مواردی همچون ابتلا به بیماری های مزمن همچون لوپوس و مصرف داروهای خاص آگاه نمایید.
 3. بهتر است به مدت 2 هفته پیش از تزریق، اقدام به مصرف داروهای رقیق کننده خون، دخانیات و نوشیدنی های الکلی نکنید.
 4. هنگام مراجعه به مطب آرایش نکنید.

 

تزریق بوتاکس

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

افرادی که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته اند باید به این موضوع آگاه باشند که تزریق بوتاکس پایان کار نیست و نتیجه نهایی به رعایت مراقبت های پس از آن نیز بستگی دارد. بنابراین در ادامه به این اقدامات اشاره خواهیم کرد تا با رعایت آن ها بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس را کسب نمایید.

 • پس از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان نواحی مورد درمان را ماساژ ندهید. چراکه این کار سبب جا به جایی مواد تزریق شده می شود و تاثیرات آن را کاهش خواهد داد.
 • از مصرف الکل خودداری نمایید.
 • انجام کار های سنگین همچون حرکات ورزشی یا بلند کردن اجسامی که وزن آن ها بیش از 2 کیلوگرم است ، سبب افزایش تورم می شوند ؛ بنابراین بهتر است حداقل تا 24 ساعت از انجام کار های غیر ضروری خودداری نمایید.
 • استفاده از کرم های آرنیکا یا ویتامین K در کاهش کبودی صورت موثر هستند.
 • تا مدتی پس از تزریق بوتاکس ، از انجام اقدامات لایه برداری شیمیایی همچون میکرودرم خودداری نمایید.
 • در صورتی که پس از درمان از نتیجه آن احساس رضایت نداشته باشید می توانید با پزشک خود مطرح کنید و نسبت به ترمیم آن اقدام نمایید.
 • چنانچه با هر گونه عوارض غیرطبیعی مواجه شدید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • پس از تزریق بوتاکس استحمام مانعی ندارد اما نکته قابل توجه در این باره این است که دمای آب نباید داغ باشد. زیرا داغ بودن آب می تواند منجر به تغییر شکل ماده بوتاکس شود و نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین از ماندن در وان ، رفتن به حمام بخار و شستن صورت با آب بسیار گرم بپرهیزید.
 • حداقل تا دو هفته در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • مصرف آب آناناس ، آب کرفس و آب انبه به کاهش تورم و کبودی آن نواحی کمک می کنند.

هزینه تزریق بوتاکس

قیمت تزریق بوتاکس متغیر بوده و بر طبق فاکتورهای زیر محاسبه می گردد:

 1. میزان واحدهای مورد نیاز
 2. مارک و انواع بوتاکس
 3. نواحی تحت درمان
 4. عمق خطوط
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با ما